top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Canlandırıcı, peklik verici ve yumuşatıcı etkileri vardır. Genellikle çocuk ishallerinde ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanılır (Mete, 2009, s.682). Kuvvet verici, cinsel gücü arttırıcı, bronşit kesici, kalbi kuvvetlendirici ve zihin açıcı etkileri olduğu bilinmektedir. (Yücel, 2014, s.142)

 

SALEP

orchis mascula

Köklerinde yumurta veya küre biçimli iki yumru bulunmaktadır. Yumrulardan pürtüklü olanı ana kök, gergin ve dolgun olanı ise yan köktür. Yan kök gelecek yılın sürgününün beslenme deposudur. Sap silindir biçimlidir. Yapraklar sapsız, mızrak biçimli genellikle paralel damarlıdır, üzerinde erguvani renkli lekeler vardır. Çiçekler erguvani veya menekşe rengidir (Mete, 2009, s.682).

5000 metre yüksekliğe kadar yetişebilmektedir. Genellikle kumlu, kireç miktarı az, yüksek miktarda potasyum içeren toprakları sever. (OGM, 2014)

 

Tropik bölgelerde birçok türü yetişmektedir, ülkemizde ise korumaya alınmış bir türdür. (Mete, 2009, s.682).

DROG:   

 

Un durumuna getirilen kök yumurtalarından yararlanılır (Mete, 2009, s.682).

BİLEŞENLERİ: 

Albümin, kumarin, madeni tuzlar, nişasta, sümüksü maddeler, şekerler (glikoz, fruktoz) ve biraz yağ içermektedir (Mete, 2009, s.682). 

 

EKİM & HASAT: 

 

Çiçek açtıktan sonra yan yumrular topraktan çıkartılarak hasat edilir. Yan köklerden ertesi yılın sürgünleri oluşur. (Mete, 2009, s.682) 

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2014) "Türkiye'de Yetişen Tıbbi Bitkileri Tanıma Klavuzu" İstanbul. TÜRMATSAN

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Orman Genel Müdürlüğü (2014) “Salep Eylem Planı 2014-2018” T. C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

bottom of page