top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Antiseptik, antibiyotik, balgam söktürücü, güçlendirici, kramp çözücü, solucan düşürücü, iştah açıcı, şeker düşürücü, yüksek tansiyonu düşürücü ve uyarıcı özellikleri vardır. Amfizem, astım, bağırsak parazitleri, boğmaca, çıbanlar, damar kireçlenmesi, cilt hastalıkları, damar hastalıkları, gut hastalığı, kan dolaşımı, kalp, romatizma, ishal, yaralar, yüksek tansiyon ve taş hastalıkları tedavisinde kullanılır (Mete, 2009, s.689-693). Enfeksiyonlara karşı mücadeledeki etkisiyle bilinir. (Johnson et.al, 2017, s.152-155)

 

SARIMSAK

allium sativum

Boyu 25-100 cm arasında değişir. Bir veya iki yıllık olarak yetiştirilir. Gövde ince uzun ve yuvarlaktır. Yaprakların dipleri boru şeklinde gövdeye sarılıdır. Gövdenin üst kısmı yapraksızdır. Sonunda beyaz renkli, ince, çok uzun ve sivri uçlu yenin içerisinde şemsiye biçimli çiçek topluluğu ve 25-30 kadar, küçük yumurta görünümlü soğancık vardır. Çiçekler Temmuz ve Ağustos aylarında açar (Mete, 2009, s.689-693).

Bol güneşli, rüzgarsız yerleri ve balçıklı humuslu toprakları sever (Mete, 2009, s.689-693).

Özellikle Akdeniz’i çevreleyen ülkelerde, Balkanlar’da, Güney Rusya’da ve daha birçok ülkede geniş ölçüde tarımı yapılmaktadır (Mete, 2009, s.689-693).

DROG:   

 

Tazeyken gövde ve yaprakları yenilir. Baharat ve ilaç olarak kök sarımsak taze veya kuru olarak kullanılır (Mete, 2009, s.689-693).

BİLEŞENLERİ: 

Allisin, alliin, allinaz, A, B1, B2, C vitaminleri, maden izleri (magnezyum, demir, çinko, manganez, bor, bakır, kalsiyum, molibden, kobalt), karbonhidratlar, hormon karakterli maddeler, flavonoidler içermektedir (Mete, 2009, s.689-693). 

 

EKİM & HASAT: 

 

Bir yıllık yetiştirmede iri, çoğaltım sağlıklı dişlerin toprağa ekilmesiyle yapılır. Iki yıllık yetiştirmede ise yenin içinde gelişen soğancıklardan yararlanılır (Mete, 2009, s.689-693).

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page