top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Bulantı önleyici, idrar söktürücü, iştah açıcı, kalp kaslarını güçlendirici, kan üretimini artırıcı, karaciğer fonksiyonlarını destekleyici, kramp çözücü, metabolizmayı ve bağ dokusunu güçlendirici, peklik giderici, sindirimi destekleyici, solucan düşürücü ve sakinleştirici etkileri vardır. Bağırsak parazitleri, boğmaca, karaciğer hastalıkları, metabolizma bozuklukları (özellikle çocuklarda), öksürük, mide bulantıları ve uykusuzluk gibi problemlerde kullanılır (Mete, 2009, s.744-745). Yaprakları tatlı su balıklarının avlanmasında kullanılır. (Alpınar, 2015, s.281).

 

ŞEFTALİ

prunus persica

Çok yıllık bir ağaçtır, boyu yetiştiği toprağa, iklime ve türüne göre 5-7 metre arasında değişir. Her yıl çok iyi budanması gerekir. Mızrak biçimli yaprakları saplı ve sivri uçludur, kenarları dişlidir. Bazen saplı, bazen sapsız olan pembe renkli çiçekler açar. Beyaz çiçekli türleri genellikle süs ağacı olarak yetiştirilir (Mete, 2009, s.744-745).

200 m'ye kadar yükseklikte sert rüzgarlardan korunan, ılık vadi içlerinde doğal olarak yetişir. Güneşli, hafif kumlu süzek topraklarda iyi gelişir. Dondan zarar görür. Özellikle ilkbahar aylarında, çiçeklenme döneminde rüzgardan korunmalıdır. Azotlu gübre iyi yetişmesini sağlar. (Alpınar, 2015, s.281) 

Anavatanı Kuzey ve Orta Çin’dir (Mete, 2009, s.744-745).

DROG:   

 

Çiçekleri, yaprakları ve meyvesinden yararlanılır (Mete, 2009, s.744-745).

BİLEŞENLERİ: 

%80-85 su, albümin, karbonhidratlar, eterli yağ, maden izleri (bakır, kobalt, krom, manganez, molibden, nikel, titan), madeni tuzlar (demir, fosfor, kalsiyum, kükürt, magnezyum, potasyum, selenyum, sodyum), organik asitler, pektin, selüloz, şekerler (fruktoz, glikoz, sakkaroz) ve vitaminler B1, B2,, B3, B6, B9, E, C, P, PP, H, karoten) içermektedir (Mete, 2009, s.744-745). 

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohum veya aşılama yöntemiyle çoğaltılır. Meyveleri yaz sonu hasat edilir (Alpınar, 2015, s.281).

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN​ ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page