top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Şeker üretiminde kullanılan bir sanayi bitkisidir. (Meydan Larousse, c.9, s. 847). Köklerinden hazırlanan dekoksiyon siroz rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. (Tuzlacı, 2006)

ŞEKER PANCARI

beta vulgaris f. altissima

Ispanakgillerden olan şeker pancarı, iki yıllık otsu bir bitkidir. Birinci yıl etli ve tatlı bir kök verir. İkinci yıl ise tohum.  (Meydan Larousse, c.9, s. 847).

Pancar zengin, gübreli ve iyi işlenmiş toprak ister. Türkiye'deki 10 iklim bölgesinden çok sıcak olan üçü (Ege- Akdeniz-Güneydoğu) ve 1500-1900m'yi geçen yükseklikteki dağlık arazi dışında bütün bölgelerde yetişir.​(Meydan Larousse, c.9, s. 847)

Anavatanı Güney Doğu Avrupa ve Batı Asyadır. (Meydan Larousse, c.9, s. 847).

DROG:   

 

Kök yumrusu ve yaprakları. (USDA,2018)

BİLEŞENLERİ: 

Vitamin B1, B2, B3, B5, B6, B9, Vitamin C, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Manganez, Fosfor, Potasyum, Sodyum ve Çinko'nun yanı sıra yüksek miktarda su içerir. (USDA,2018)

 

EKİM & HASAT: 

 

Mart sonundan Mayıs ayına kadar sıra usulü ekilir. Seyreltme, çapalama ve yaprak alma gibi işlemler gerektirir. Eylül'den itibaren hasat edilir. (Meydan Larousse, c.9, s. 847).

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

“Şeker Pancarı” Meydan Larousse. Meydan Yayınevi. 1987. İstanbul

United States Department of Agriculture (USDA) 2018. Food Composition Databases. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list?qlookup=11080&format=Full [Access date: 15.06.2018].

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Tuzlacı, E. (2006) "Şifa Niyetine Türkiye'nin Bitkisel Halk İlaçları" Alfa Kitp. 2006. İstanbul

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page