top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Albüminüri, alkol bağımlılığı, yorgunluk, solunum yolları hastalıkları, bağırsak parazitleri, böcek sokmaları, çıbanlar, deri iltihapları, gaz şişkinliği, böcek ısırığı, çıbanlar, kulak çınlaması, nasır, ödem, öksürük, peklik romatizma, şeker hastalığı, siğil, soğuk ısırığı, tırnak iltihapları, üre, yaralar ve yanıkların tedavisinde kullanılır. Uyarıcı, yumuşatıcı, antiseptik, balgam söktürücü, idrar söktürücü, iskorbüt önleyici, kalp güçlendirici, tansiyonu düşürücü, nasır yumuşatıcı, öksürük dindirici, peklik giderici ve yara kapatıcı özellikleri vardır (Mete, 2009, s. 718-722).

 

SOĞAN

allium cepa

Soğan çok yıllık bir bitkidir. Toprak üstü gövdesinin, mavimsi yeşil yapraklarının içi boştur. Yeşilimsi beyaz çiçekleri vardır (Mete, 2009, s. 718-722).

Çok kuru veya çok yaş olmayan taze gübrelenmiş, kireçli toprakları; sıcak ve rüzgarsız bölgeleri sever. Soğuğa dayanıklıdır.  (Mete, 2009, s. 718-722).

Anavatanının Orta Asya’nın bozkırı olduğu, günümüzden yaklaşık 5000 yıl önce Çin’e, Hindistan’a, Mısır’a ve Ön Asya’ya yayıldığı kabul edilmektedir (Mete, 2009, s. 718-722).

DROG:   

 

Toprak altında gelişen kök yumrusundan yararlanılır. (Mete, 2009, s. 718-722).

BİLEŞENLERİ: 

İçeriğinde, allisin (eterli yağlı sülfat birleşimleri), alliin, allinaz, A, B1, B2, C, E, H, K, P vitaminleri, nikotin asit, insüline benzeyen hormonlar, madeni tuzlar, bakır, bor, demir, kalsiyum, kobalt, magnezyum ve manganez izleri bulunur (Mete, 2009, s. 718-722).

EKİM & HASAT: 

 

Tohumlarından kolaylıkla yetiştirilebilir. Toprak üstü bölümü kuruduktan sonra sonbahar aylarında topraktan çıkartılarak hasat edilir. (Mete, 2009, s. 718-722).

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page