top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Sumak bitkisi iştah açar, sindirimi kolaylaştırır, mide sorunları ve karın ağrısı çekenler için rahatlatıcı olmakla beraber ishali keser ve ateşli öksürük durumlarında da iyileştirici etkileri görülür (Ebcioğlu, 2013, s.186).  

 

SUMAK

rhus coriaria

Ortalama 3 metreye kadar boylanabilen bir çalı ya da küçük ağaç yapısında çok yıllık bir bitkidir. 9-15 yaprakçıktan oluşan bileşik yapraklar taşır bu yaprakçıkların yüzeyi tüylü, kenarları kalınca dişlidir  (Temel Britannica, 1993, c.16, s.180).

1000m'ye kadar orman açıklarında, akarsu ve durgun su yol kenarlarında kendiliğinden yetişir. Güneşli yerleri, nemli ve süzek toprakları sever. Denize yakın ve kurak coğrafyaları sevmez. (Alpınar, 2015, s.316-317)

Anayurdu Akdeniz yöresidir ve ülkemizde Batı ve Güney Anadolu başta olmak üzere pek çok yörede kendiliğinden, yabani olarak yetişir (Temel Britannica, 1993, Cilt 16, s.180).

DROG:   

 

Bitkinin yaprakları (Ebcioğlu, 2013, s. 186) ve meyvesi  kullanılmaktadır. (Alpınar, 2015, s.316-317)

BİLEŞENLERİ: 

Şeker, mum, flavon türevi sarı renk maddeleri, tanen, yüzde 4 oranında uçucu yağ, organik asitler (sitirk, tartarik ve malik) ve bunların tuzlarını içerir. (Ebcioğlu, 2013, s. 186)

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohumla ve köklerinin ayrılmasıyla çoğalır. Yaz aylarında hasat edilir. (Alpınar, 2015, s.316-317)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN​ ☛ 

REFERANSLAR

“Sumak.” Temel Britanica, İstanbul: Ana Yayıncılık, 1992, Baskı.

Ebcioğlu, Nejat (2013). “100 Şifalı Bitki 100 Şifalı İçecek”, Omega Yayınları.

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page