top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Gaz söktürücü ve antiseptik özelliği vardır (AnaBritannica, c.29, s.232).  Diş ağrılarının tedavisinde kullanılır. (Mete, 2009, s.749-750) Diyabeti olan insanlar için özellikle faydalıdır. Antioksidan ve antibakteriyel etkilidir.  (Johnson et. al, 2017, s.110-113) Kan dolaşımını destekler. (Werner, 2015, s.128)

 

TARÇIN

cinnamomum ceylanicum

Tarçın ağacının çiçekleri yeşilimsi sarıdır. Karanfili andıran bir kokuya sahip yaprakları 3 damarlıdır. Ağacın dalları çapraz olarak büyür. Koyu kırmızı meyveleri tek tohumludur. (Mete, 2009, s.749-750) Herdemyeşil bir bitki olan tarçının boyu 20 metreye kadar ulaşabilir. (Mete, 2017)

Tropikal iklimlerde yetişen bir ağaçtır. Beyaz kumlu ve humuslu toprakları sever. (Johnson et. al, 2017, s.110-113)

Sri Lanka, Hindistan’ın Malabar Kıyısı ve Myanmar’da kendiliğinden yetişir. Güney Amerika’da ve Batı Hint Adaları’nda tarımı yapılır (AnaBritannica, Cilt 29, s.232).

BAHARATLIK KISIMLARI:

Kabukları (AnaBritannica, c.29, s.232) 

NASIL BAHARAT YAPILIR?

Tarçın ağacının dış kısmı 30-35 cm uzunluğunda, açık kızıl sarı renkle ince parçalar halinde soyulduktan sonra kurutulup toz hale getirilir. (AnaBritannica, c.29, s.232).

DROG:  

Kabukları, meyvesi ve eterli yağı kullanılır. (Mete, 2009, s.749-750)

BİLEŞENLERİ: 

​Kabuklarda başlıca bileşeni sinnamik aldehit 0,5-1 oranında bir uçucu yağ bulunur (AnaBritannica, c.29, s.232). Polifenol ve az miktarda kumarin içerir. (Johnson et. al, 2017, s.110-113) 

EKİM & HASAT:

Üstleri kazınan tarçın kabukları yağmur mevsiminden sonra soyularak hasat edilir. (Mete, 2009, s.749-750) Tohum veya genç filizlerin ekilmesiyle çoğaltılır. (Johnson et. al, 2017, s.110-113)

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN​ ☛ 

REFERANSLAR

“Tarçın” AnaBritannica. İstanbul: Ana Yayıncılık, 1994. Baskı.

Werner, M. (2015) "Uçucu Yağlar" Antalya. Nu-Ka

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

bottom of page