top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

 

Antiseptik, iştah açıcı, kramp çözücü, menstruasyon ayarlayıcı ve solucan düşürücü etkileri vardır. Bağırsak parazitleri, gaz şişkinliği, hıçkırık, iştahsızlık, menstruasyon, kansızlık ve sindirim bozuklukları gibi rahatsızlıklarda kullanılır (Mete, 2009, s.751-752).

TARHUN

artemisia dracunculus

Çalımsı görünümlü, hoş ve keskin kokulu, düz kenarlı tüysüz yaprakları olan çok yıllık otsu bir bitkidir. (AnaBritannica, c.29, s.234). Yaprakların renkleri koyu yeşilden açık yeşile kadar değişir. Parlak veya mat olabilir. Uç yaprak koltuklarından çıkan, dikkat çekmeyecek kadar küçük, boynu bükük ve küre görünümlü çiçek topluluğu sarımsı beyaz çiçeklerden oluşur.Dikine büyüyen bitkinin boyu 1,5 metreye ulaşır. (Mete, 2009, s.751-752).

İyi gübreli, nemli, gevşek, kireçli toprakları ve güneşli yerleri sever. Az güneşli yerlerde de yetişir. (Mete, 2009, s.751-752) 

Kökeni Sibirya’dır (Büyük Larousse, c.22, s.11248). Türkiye’de Ankara, Erzurum, Gaziantep ve Urfa yörelerinde yetiştirilir. Fransa, İspanya ve Kuzey Amerika’da tarımı yapılır (AnaBritannica, c.29, s.234).

BAHARATLIK KISIMLARI:

 

Dal uçları ve yaprakları baharat yapımında kullanılmaktadır. (Büyük Larousse, c.22, s.11248) 

NASIL BAHARAT YAPILIR?

Yaprakları kurutularak ya da toz haline getirilerek elde edilir.  

DROG:  

Çiçeksiz toprak üstü bölümünden yararlanılır. (Mete, 2009, s.751-752).  

BİLEŞENLERİ: 

Tarhun, başlıca bileşeni metilkavikol olan yüzde 0,3-1 oranında uçucu bir yağ içerir (AnaBritannica, c.29, s.234) Kuru bitkide ayrıca yaklaşık %0,4 eterli yağ, tanen, acı madde vardır. (Mete, 2009, s.751-752).

EKİM & HASAT:

Çelikle ya da köklü sürgünlerle üretilir (Büyük Larousse, c.22, s.11248). Anavatanı Rusya'da tohumla yetiştirilmesine rağmen Fransa, İtalya, Almanya ve diğer ülkelerde daldırma yoluyla veya kökten ayrılan fidanlarla çoğaltılmaktadır. Yılda üç kere hasatı yapılabilir. (Mete, 2017)

 

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

“Tarhun.” AnaBritannica. İstanbul: Ana Yayıncılık, 1994. Baskı.

“Tarhun.” Büyük Larousse. İstanbul: Interpress Basın Yayıncılık A.Ş. Baskı. 

Mete, Oktay  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

bottom of page