top of page
Tavsan Kirazı.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Dolaşım rahatsızlıklarında ve ilgili şikayetlerde; hemoroide bağlı kaşıntı ve yanma hissi semptomlarının giderilmesinde ayrıca diüretik ve  antienflamatuvar etkilerinden faydalanmak amaçlı kullanılır. (Baser, 2013; Tansi et al.2007)

TAVŞAN KİRAZI

 ruscus aculeatus

30 - 100 cm boylarında, çok yıllık çalı tipi bir bitki olan tavşan kirazının kökleri derinlere uzanan köklerinde yer yer yumrular olur. Dikine yükselirken çatallaşan gövde üzerinde, yaprağa benzer yan sürgün dallar bulunur. Oval, uçları sivri ve dikenli yaprakların ortasından çıkan çiçekler, küçük bir sap üzerinde ve yeşilimsi beyaz renktedir. Dolayısıyla bitkinin koyu kırmızı renkte ve küre şeklindeki meyveleri de, yaprakların tam ortasında olur ve bu şekilde ucu dikenli olan diğer yapraklardan kendilerini korur. (Tansi et al.2007; Yücel 2012)

Tavşan kirazı çok soğuk olan bölgelerde yetişmez çünkü dona karşı dayanıklı değildir. Çalılık, kayalık ve ormanlık alanlarda görülür. Kumlu, kireçli ve killi toprakları sever.

 

Ana vatanı Akdeniz ülkeleri olmasına rağmen bu tür zamanla orta Avrupa’ya kadar yayılmıştır. Tavşan kirazını ülkemizde, özellikle sahil kesimlerinde görebilirsiniz. (Tansi et al.2007)

DROG:   

 

Kurutulmuş kök ve rizomları. (Baser, 2013; Tansi et al.2007)

BİLEŞENLERİ: 

Ruskogenin, neoruskogenin, ruscin, ruskozitten, tetrakosanoik, flavonoitler, sterol-ler (sitosterol, kampestrol ve stigmas-terol), benzofuranlar (euparon ve ruskodibenzofuran) (Baser, 2013)

EKİM & HASAT: 

 

Sonbahar aylarında sökülen kökleri temizlenir ve kurutulur.

ÖNEMLİ BİLGİ

ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Baser, K.HC. (2013). Tavşanmemesi (Ruscus aculeatus L.). BagBahce. 22-23. 

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Tansi, S., Karaman,S. &  Toncer,O.  (2009) "Ecological and morphological variation of wild Ruscus aculeatus from mediterranean region of southern Turkey" April 2009; Acta Horticulturae 826(826):175-184

Tansi, S., Kokdil, G., Karaman, S., Toncer, O. & Yilmaz, H. (2007) "Variation in ruscogenin contents in Ruscus aculeatus L. growing wild in Southern Turkey" July 2007Asian Journal of Chemistry 19(4):3015-3022

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1"  İstanbul. TÜRMATSAN

bottom of page