top of page
natura medica

Kaya Kekiği Uçucu Yağı

thymus vulgaris

Ailesi

Kullanılan Kısmı

Çıkartılma Yöntemi

Miktar

Renk

Aroma

Koku Notu

Aromatik Etkisi

Biokimyasal Etkisi

Ballıbabagiller (Lamiaceae)

Yeşil kısımları

Su buharı damıtımı

120kg yeşil kısım ☞ 1kg yağ

Kırmızı kekiğin yağı; kırmızımsı, 

Beyaz kekiğin yağı; şeffaf

Yakıcı, baharatlı

-

İçsel dengeyi sabitleyici ve güçlendirici

Anti bakteriyel, mantar önleyici, güçlü antiseptik, anti parazit, iltihap önleyici, savunma sistemini güçlendirici, balgam söktürücü, ağrı kesici, kan dolaşımını hızlandırıcı, tansiyonu uyarıcı, sindirimi destekleyici ve iştah açıcı

Bitkiyi tanıyalım ☞

Kullanıldığı alanlar ☞ 

Soğuk algınlıklarından korunmada ve

boğaz ağrısında, nezlede, öksürük ve

bronşitte, boğmacada, astımda, spor

yaralanmaları ve yaralarda, aknede,

ayak mantarında, diş bakımında ve

sistitte

Kekik, Yunanca kökenli Thymus kelimesi cesaret anlamına gelir. Eski Yunanlılar savaştan önce, cesaret vermesi için savaşçılarını kekik ile süslerlerdi. Ayrıca Eski Mısır’da kekik, mumyalama törenlerinde kullanılırdı. Kekik aynı zamanda eskiden Almanya’da halk dilinde “bekaret tutkunluğu” olarak adlandırılırdı; çünkü kokusu, bakire kızları ve kadınları erotik arzulardan korurdu.

İLGİNÇ BİLGİ

Bir çok uçucu yağda olduğu gibi, var olan tek bir kekik yağından bahsedemeyiz. Bitkinin yetiştiği konum ve çevre koşullarına göre thymus vulgaris etken maddelerinin oranları değişiklik gösterebilir. Bu farklı kemotiplerin meydana gelmesine neden olur, yağın etki mekanizmaları farklılaşır.

Geraniol CT

İlaç etkileşimine dayalı olarak, safra hacmini fazlalaştırıcı etkisi olabilir.

Limonene CT

İlaç etkileşimine dayalı olarak, kan pıhtılaşmasını engelleyici olabilir. Cilt tahrişi (düşük risk). Mukoza zarı tahrişi (orta risk).

Linalool CT

Bilinen bir güvenlik riski yoktur.

GÜVENLİK

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Werner, M. (2015) "Uçucu Yağlar" Antalya. Nu-Ka

Worwood, V.A. (1991) The Complete Book of Essential Oils & Aromatherapy. New World Library

Braunschweig, R. (2016) "Bitkisel Sabit Yağlar" Antalya. Nu-Ka 

Tisserand, R. and Young, R. (2014) Essential Oil Safety 2nd Edition. Edinburgh: Churchill Livingstone.

Baser, H. and Buchbauer, G. (2015) Handbook Of Essential Oils: Science, Technology, And Application. CRC Press: Taylor & Francis Group

Lawless, J. (2012) The Encyclopedia of Essential Oils. Thorsons

Purchon N., Cantele L. (2014) The Complete Aromatherapy and Essential Oils Handbook for Everyday Wellness. Toronto, Robert Rose Inc.

Gardner, Z. and McGuffin, M. (2013) American Herbal Products Association's Botanical Safety Handbook. Florida: CRC Press

Harris R. (2004) Aromatic approaches to end-of-life care. International Journal of Clinical Aromatherapy, Volume 1 issue 2

bottom of page