top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Canlandırıcı, kan temizleyici, idrar söktürücü ve sürücü etkili vişne; böbrek grip, kansızlık, peklik, romatizma, selülit, sistit, taş hastalıkları ve üremi tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kolestrol oranını düşürdüğü, kanın pıhtılaşmasını ve tromboz oluşumunu önleyerek damar tıkanıklıklarını önlediği bilinmektedir. (Mete, 2009, s.786-787)

VİŞNE

prunus cerasus

Boyu 6 m'ye kadar yükselebilen, kışın yapraklarını döken ve yuvarlak tepeli bir ağaç veya ağaççıktır. Tüysüz, ince ve sık dallı, parlak kırmızı-kahverengi kabukludur. Parlak yeşil renkte, yumurta biçimli, küt, sivri uçlu yapraklarının kenarları çift sıra dişlidir. Yapraklar sonbaharda dökülmeden önce güzel bir renk alırlar. Beyaz renkli çiçekler ilkbahar aylarında, yapraklanmadan önce şemsiye kümeler halinde veya tek açarlar.  Parlak koyu kırmızı renkte meyveler etli ve küre biçimlidirler. (Yücel,  2012, s.200)

Ilıman iklimlerde yetişir. Güneşi sever. Derin, drenajı iyi, hafif kumlu ve killi toprakları tercih eder. Kuraklık ve soğuğa dayanıklıdır. (Yücel,  2012, s.200)

Anavatanı Batı Asya, Balkanlar ve Türkiye'dir. (Yücel,  2012, s.200)

DROG:   

 

Meyvesi, meyve sapları, ağaç kabuğu ve reçinesi kullanılır. (Mete, 2009, s.786-787)

 ​

BİLEŞENLERİ: 

Albümin, karbonhidratlar, bakır, bor, çinko, flor, kobalt, krom, manganez, mobilden, nikel, rubidyum, vanadyum maden izleri, demir, fosfor, kalsiyum, klor, kükürt, magnezyum, potasyum, sodyum madeni tuzları, elma asidi, limon asidi, oksalik asit, pektin, şekerler, tanen, vitamin C, B1, B2, B3, B6, E, P, PP, H içerir. (Mete, 2009, s.786-787)

EKİM & HASAT: 

 

Aşı, tohum ve kök sürgünleri ile çoğaltılabilir. (Yücel,  2012, s.200) Meyveleri olgunlaştıktan sonra toplanır. (Mete, 2009, s.786-787)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN☛ 

REFERANSLAR

Yücel, E. (2012) "Ağaçlar ve Çalılar 1." İstanbul. TÜRMATSAN

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

bottom of page