top of page
vaccinium myrtillus.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Göz sağlığı ve ishal gibi problemlerde kullanılır. Ayrıca antioksidan özelliktedir. (Johnson et. al, 2017, s.309-311)

 

YABAN MERSİNİ (LİKAPA)

vaccinium myrtillus

Ortalama 20-60 santimetre boylarında, sık çatallaşan, kökleri ile yetiştiği yere yayılan bir fundadır. Çiçekleri küre veya çan şeklinde; pembe, kırmızı, yeşilimsi pembe renklerdedir. (OGM, 2013) Sürgünleri 10-20 yıl kadar yaşayabilir. (OGM, 2015) Meyveleri genellikle maviden siyaha kadar renk değiştirebilen kabuğa sahiptir, (OGM, 2015) üzümsü durumda ve yuvarlaktır. (OGM, 2014)

 

3000 metre yüksekliğe kadar asitli, iyi drene edilmiş, havadar ve organik madde bakımından zengin topraklarda yetişir. (OGM, 2013) Şiddetli soğuklara ve ekstrem sıcaklığa dayanıklıdır. Kılcal köklere sahip olduğu için ortamın havalanması önemlidir. (OGM, 2015)

 

Dünya üzerinde ılıman iklimde yetişmektedir. (OGM, 2015) Türkiye’de Artvin, Balıkesir, Bursa, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu ve Trabzon’da yayılım göstermektedir. (OGM, 2014)

DROG:   

Meyve ve yaprakları kullanılır. (Johnson et. al, 2017, s.309-311)

BİLEŞENLERİ: 

İçerisinde karbonhidrat, protein, yağ, su, lif ve potasyum ile C vitamini bulunmaktadır. (OGM, 2015) 

 

EKİM & HASAT: 

 

Tohum, çelik, kök sürgünü, aşı ve daldırma yöntemleri ile çoğaltılabilir. (OGM, 2015) Temmuz-Ağustos ayları tohum toplama; yaz sonu ve sonbahar başı ise tohum ekim zamanıdır. (OGM, 2014)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Orman Genel Müdürlüğü (2015) “Maviyemiş/Likapa Eylem Planı 2015-2019” T. C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Orman Genel Müdürlüğü (2013) “Bal Ormanı Eylem Planı 2013-2017” T. C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Orman Genel Müdürlüğü “Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı 2014-2018” T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı. Ankara

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page