top of page

NE İÇİN KULLANILIR?

Bulantı kesici, deri besleyici, kan ve öksürük dindirici ve süt salgısını artırıcı özellikleri vardır. Hemofili ve beriberi hastalığında da kullanılır. (Mete, 2009)

 

YER FISTIĞI

arachis hypogaea

Boyu 70 santimetreye kadar ulaşabilen, küçük sarı çiçekleri olan tek yıllık otsu bir bitkidir.  (Mete, 2009) Tüylü, dik ve sürüngen yapıdadır. Yaprakları uzun saplı ve mızrak şeklindedir. Yaprakçıkları açık veya koyu yeşil renkli, elips şeklindedir. Çiçekleri ise sarı-portakal sarısı renkte ve ince uzun saplıdır. Meyvesi silindirik, şebeke kabuklu, içi bölüntüsüz, bakır kırmızıdır. (Baydar, 2006)

 

Tropikal ve yarı tropikal iklimlerde tarımı yapılır. Su geçirgenliği iyi olan ve hafif toprakları sever. Kuraklığa dayanıklıdır, ışığa ihtiyacı yoktur. Kumlu toprakta yetişenlerin meyve kabuğu açık renkli, humuslu topraklarda yetişeninki ise koyu renklidir. Çiçeklerin döllenmesinden sonra meyve olarak gelişmesini toprağın altında devam ettirir. (Mete, 2009)

 

Anavatanı Güney Amerika olmakla birlikte ülkemizde, Afrika, Amerika ve Asya bölgelerinde yetiştirilmektedir. (Mete, 2009)

DROG:   

Meyve kabuğundan (Mete, 2009), yapraklarından ve saplarından yararlanılır. (Baydar, 2006)

BİLEŞENLERİ: 

Protein, vitaminler (yüksek miktarda B, E, az da olsa A, C, D), mineraller (demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir), şeker ve nişasta. (Mete, 2009)  

 

EKİM & HASAT: 

 

Amerika’da makinelerle, diğer ülkelerde ise elle toplanarak kabuklarından ayrılır. (Mete, 2009)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

Baydar, S. N. (2006) “Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi” İstanbul. Palme Yayınları.

bottom of page