top of page
hyssopus officinalis.jpg

NE İÇİN KULLANILIR?

Balgam söktürücü, iştah açıcı, kan temizleyici, baş ağrısını engelleyici, gaz söktürücü, kanamayı durdurucu, midevi, uyarıcı, kramp çözücü ve romatizmayı tedavi edici özellikleri vardır. (Mete, 2017)

 

ZUFA OTU

hyssopus officinalis

Güzel kokulu koyu mavi-beyaz çiçekleri olan atraktif ve çok yıllık bir bitkidir. Alt bölümü odunumsu, bodur ve gür bir bitkidir. (Mete, 2017) 80 santimetre uzunluğundadır, yapraklarını dökmez; yaprakları sapsız ve koyu yeşildir. (Alpınar, 2015) Çiçekleri menekşe rengindedir, çok nadir de olsa pembe ve beyaz renklerdedir. (Mete, 2009)

 

Bol güneşli iklimleri, süzek, nötral, gübreli ya da bazik kireçli toprakları tercih eder. Güneşli ortamda yetişenler daha kuvvetli kokulu ve sık olur. Dona dayanıklıdır. (Alpınar, 2015)

 

Ön Asya’dan Akdeniz ülkelerine ve Orta Avrupa’ya yayıldığı düşünülmektedir. Günümüzde yabani olarak Güney İsveç’ten İran’a ve kuzeyine kadar yetişmektedir. (Mete, 2017)

DROG:   

Gövdesi, yaprakları ve çiçeklerini kullanılır. (Mete, 2017)

BİLEŞENLERİ: 

Acı glikozit, flavon glikozit, eterli yağ (yapraklarında %1 oranında), borneol, choline, diosmine geraniol, tanen, ursolik asit, hyssopin (boya maddesi), diosmin, desperidin, sistosterin, reçine, thujone, pinene, tanen, lastik, elma asidi, şeker ve vitamin C içerir. (Mete, 2017) 

 

EKİM & HASAT: 

 

Mart - Mayıs aylarında ekilen tohum ya da Mart - Mayıs aylarında veya Eylül - Kasım aylarında alınan gövde çelikleriyle çoğaltılır. İlkbaharda yaprakları, yaz mevsiminin başında çiçekli gövde uçları hasat edilir. (Alpınar, 2015)

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Mete, O.  (2009).  "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi". Kabalcı Yayınevi

Alpınar,K. (2015)  "Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi" Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneği

Mete, O. (2017) "Baharatlar" Alfa Basım Yayım. İstanbul

Johnson, R.,Foster, S., Low, T. &Kiefer, D. (2017)   "Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi" Hürriyet Gazetecilik

bottom of page