top of page
natura medica

Kuşdili (Biberiye) Uçucu Yağı

Rosmarinus officinalis

Ailesi

Kullanılan Kısmı

Çıkartılma Yöntemi

Miktar 

Renk

Aroma

Koku Notu

Aromatik Etkisi

Biokimyasal Etkisi

Ballıbabagiller (Lamiaceae)

Yaprak, çiçekli dal

Su buharı damıtımı

-

-

Sıcak ve yakıcı

Baş

Aktive edici, ferahlatıcı, konsantrasyon arttırıcı, 

Anti bakteriyel, antiviral, güçlü antiseptik, mantar ve iltihap önleyici, balgam söktürücü ve balgam sökmeyi hızlandırıcı, ağrıları hafifletici, kan dolaşımını destekleyici, metabolizmayı ve cilt metabolizmasını canlandırıcı, hafızayı güçlendirici ve konsantrasyonu arttırıcı

Bitkiyi tanıyalım ☞

Kullanıldığı alanlar ☞

Nezlede, düşük tansiyonda, spor 

yaralanmalarında ve yaralarda, saç

bitlerinde, selülitte, adet dönemi

şikayetlerinde, hamilelikte mide

bulantısında, bedensel ve ruhsal 

bitkinliklerde

Romalılar bitkiden yayılan baharatımsı kokunun gece bitkiye düşen çiğden olayı olduğuna inanırlardı. Bu yüzden adını "deniz", "nemi" koymuşlardı. Antik Yunanistan’da “Tütsü” anlamına gelen “Libanotis” veya “Dendrolibanon” da denilirdi. Fakir halk, o zamanlar sadece zengin üst tabakanın kullanabildiği tütsü yerine, dini ayinlerde kuşdili dallarını yakarlardı. Bu ayinlerde Tanrıça Afrodit kutsanırdı. Bu nedenle kuşdili fakirlerin tütsüsü olarak bilinirdi.

İLGİNÇ BİLGİ

Uyarıcı etkilerinden dolayı kuşdili yağı düşük dozlarla kullanılmalıdır. Lütfen reçetelerde yazılan miktarlara uyunuz. Comphor içeriği oranına bağlı olarak nörotoksik olabilir.

GÜVENLİK

ÖNEMLİ BİLGİ

Türkiye’nin ilk online tıbbi ve aromatik bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan ÇerçiYusuf.org;  geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, fitoterapi, aromaterapi, uçucu yağlar, sabit yağlar, hidrolatlar (çiçek suları), maserat yağlar, vitaminler, mineraller, besin takviyeleri, ağaçlar, reçineler, killer, tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili referanslı bilgiyi erişilebilir ve anlaşılır hale getirerek, kamuoyu sağlığını koruma amacıyla hazırlanmıştır.

Bu site ve içinde yer alan bilgiler, görseller ve infografikler kullanılırken unutulmamalıdır ki;

 

Doğal veya tıbbi demek zararsız demek değildir. 

 

CerciYusuf.org bir tedavi rehberi veya tıbbi bir kaynak değildir. Bu sitede yer alan bilgiler tedavi amaçlı kullanılmamalı ve kesinlikle yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmamalıdır. 

 

Her doğal ürünün birden çok kullanım alanı olabileceği gibi, bu ürünlerin şifalı etkilerinden faydalanmak için kullanım alanlarına göre farklı doz, frekans ve tedavi süreleri uygulanması gerekir. Herhangi bir doğal ürün az kullanıldığında etkisiz, çok kullanıldığında zararlı olabilir. 

 

Her bir bireyin bünyesi farklıdır ve benzer/aynı semptomlara sahip bir çok hastalık/rahatsızlık vardır. Sağlık sorunlarınıza tanı koyulması, tedavi geliştirilmesi ve gözetim altında tutulması için mutlaka yetkili bir sağlık uzmanına başvurun.

 

Uçucu yağlar yoğun yapıları ve güçlü bileşimlerinden dolayı, uygulamada azami özen, dikkat ve bilgi gerektirirler. Her uçucu yağ direkt cilde uygulanamayacağı gibi, her uçucu yağa aynı dozda ve sıklıkta maruz kalmak da doğru değildir. Yetkili bir sağlık görevlisi reçete etmediği sürece uçucu yağlar kesinlikle dahili (yutarak) kullanılmamalıdır.

 

Bu sitenin kütüphanelerinde bulunan görseller (ör: bitki fotoğrafları, reçine görselleri vb.), doğal materyalleri tanıma, kalitesine karar verme ve/ya toplamada kullanılmaz. Sitede kullanılan uçucu, sabit ve maserat yağ görselleri, ilgili yağların orijinal görüntü ve dokusunu yansıtmayabilir. CerciYusuf.org’da bulunan bütün görseller temsilidir.

ÇerçiYusuf.org içeriklerinden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Bu sitede yer alan hiçbir içerik kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

CerciYusuf.org'daki tüm bilgiler; doktor, eczacı ve uzman yayınlarından azami özenle derlenmiş olmakla beraber, yayıncı bu bilgilerin eksiksiz veya kesinlikle doğru olduğunu garanti edemez. Yazarlar ve yayıncı bu sitedeki bilgilerin kullanımından doğrudan veya dolaylı kaynaklanacak herhangi bir zarar ve olumsuzluğun sorumluluğunu peşinen reddeder. 

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Werner, M. (2015) "Uçucu Yağlar" Antalya. Nu-Ka

Worwood, V.A. (1991) The Complete Book of Essential Oils & Aromatherapy. New World Library

Braunschweig, R. (2016) "Bitkisel Sabit Yağlar" Antalya. Nu-Ka 

Tisserand, R. and Young, R. (2014) Essential Oil Safety 2nd Edition. Edinburgh: Churchill Livingstone.

Baser, H. and Buchbauer, G. (2015) Handbook Of Essential Oils: Science, Technology, And Application. CRC Press: Taylor & Francis Group

Lawless, J. (2012) The Encyclopedia of Essential Oils. Thorsons

Purchon N., Cantele L. (2014) The Complete Aromatherapy and Essential Oils Handbook for Everyday Wellness. Toronto, Robert Rose Inc.

Gardner, Z. and McGuffin, M. (2013) American Herbal Products Association's Botanical Safety Handbook. Florida: CRC Press

Harris R. (2004) Aromatic approaches to end-of-life care. International Journal of Clinical Aromatherapy, Volume 1 issue 2

bottom of page