top of page

Temiz Etiket

Dünya genelinde her geçen gün bilinçlenen tüketici; haklı talepleri ile gıda, kozmetik ve ilaç üreticileri üzerinde “temiz etiket” baskısı yaratıyor.

Peki nedir bu "Temiz Etiket"?

 

Kısaca sade, anlaşılır ve söz konusu ürünün içeriğindeki tüm bilgileri sistematik ve anlaşılır bir biçimde sergileyen etiketlere "Temiz Etiket" deniyor.

 

Yapılan çalışmalara göre; en sık okunan etiket bilgileri arasında üretim ve son kullanma tarihi, ürünün adı, markası ve içindeki maddeler kısmı yer alırken;  üretim süreci, kimyasal koruyucu, renklendirici veya aroma arttırıcı içerikleri gibi bilgilere dikkat eden,  ‘sağlıklı’ yaşama kaygısına sahip tüketicilerin sayısı da her geçen gün artıyor.

CerciYusuf.org olarak sizler için "Temiz Etiket" konusunu mercek altına aldık ve hem gıda, hem de kozmetik ürün etiketlerini okumada ihtiyacınız olan tüm bilgileri tek bir sayfada topladık!

Gıda ve kozmetik alışverişlerinizde daha sağlıklı ve güvenli tercihler yapabilmeniz dileğiyle.

İlaç ambalaj, etiket ve prospektüslerini daha rahat anlayabilmeniz için Tıbbi Terimler Sözlüğü'müzü ziyaret edebilirsiniz.

Kozmetik Etiketi

Kozmetik Etiketi Okuma Rehberi

Marka, İsim & Kullanım Alanı

Bir kozmetik ürün etiketi üzerinde mutlaka o ürünün;

markası, ismi ve ne için kullanıldığı/işlevi belirtilmelidir.

Gıda Etiketi

Gıda Etiketi Okuma Rehberi

Yüzde (%) İşareti

Gıda etiketlerinde;

"% Günlük Değer" (% Daily Value)

"% Tavsiye edilen Günlük Değer" / "%TGD" (% RDA)

veya sadece ‘%’ olarak yer alan yüzde işareti ve ilişkili ibareler, 

satın aldığınız gıdaların besin değerlerinin (ör. magnezyum), günlük ortalama ihtiyacınızın ne kadarını karşıladığını gösterir.

DÜZELTİLMESİ GEREKEN, EKSİK VEYA YANLIŞ BİR BİLGİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORSANIZ BİZE YAZIN ☛ 

REFERANSLAR

Demirci, A., Demirci, A. (2013) "Kozmetik ürün etiketlerindeki sembollerin bilinirliği." E-Journal of New World Sciences Academy, 136-45.

T.İ.T.C.K. (n.a.) Kozmetik Ürün Etiketi Okuma. Retrieved 8.6.2019 from:  https://www.titck.gov.tr/Dosyalar/Kozmetik/Kozmetik%20%C3%BCr%C3%BCn%20etiketi%20okuma.pdf

T.G.K. (2011) Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği. Resmi Gazete, 28157, 29 Aralık 2011

Gezmen Karadağ M., Türközü D. (2017) Consumers’ Opinions and Use of Food Labels, Nutrition, and Health Claims: Results from Turkey, Journal of Food Products Marketing, DOI: 10.1080/10454446.2017.1266558. Erişim Tarihi: 6 Eylül 2017

bottom of page